Vajinismus Nedir?

Vajinismus  cinsel ilişki sırasında pelvik taban(alt taban) kasları  yani vajeni  saran kasların, kadının isteği haricinde kasılması ile vajen girişinin daralması dolayısıyla ilişkinin imkansız ya da ağrılı hale gelmesidir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus  bir hastalık değildir. Vajinismus bir cinsel uyum sorunudur. Bilinçaltındaki sorunların bir sonucudur. Vajinismus  bir cinsel fobi sorunudur. Geçmişte  bizzat  yaşanan veya başkalarından duyulan abartılı ve kötü cinsel hikayeler  bu fobinin gelişmesine neden  olur. Vajinismus  kapalı  toplumlarda  daha sık görülen çocukluktan gelen yanlış öğretiler  sonucu gelişen bilinçaltı kaygı bozukluğudur.

Bu toplumlarda  çocukluktan  beri kız çocuklarına davranışsal ve duygusal olarak öğretilen, büyüdüklerinde vajinismusa neden olabilen  bazı öğretiler vardır. Cinsel organa dokunulmaması gerektiği, bacakların kapalı tutulması gerektiği  ve bunun gibi unsurlardır. Vajinismus ilk gece korkusudur. İlk gece korkusu   evlenmeden  önce  kadınların kötü cinsel tecrübelerini  paylaşması ile oluşur.

Kadın bu korkuyu aklında öyle büyütür ki  sevdiği  eşi ile çok istemesine rağmen,  istem dışı vaginal  ve vücut kasılmaları nedeniyle  cinsel  birliktelik yaşayamaz. Vajinismus  eşlerini severek evlenen  kadınlarda da görülür. Bu kadınlar sevişmeden zevk alırlar, cinsel istekleri gayet  iyidir. Ancak penisin  vagene girişi  sırasında  kendilerinin bile fark etmediği   kasılmalar nedeniyle  cinsel birliktelik gerçekleşmez.

Bu kasılmalar  bazı kadınlarda bacaklarını açamayacak kadar bacaklarda,kalçalarda, kollarda veya sadece alt taban kaslarında olabilir. Sadece  alt taban kaslarında  kasılma olan  kadınlarda   penisin ucu vagene girer  fakat ilerleyemez. Çiftler bu durumu ‘’ bir duvar var, duvara çarpıyor, mümkün değil ilerlemiyor’’ diyerek ifade ederler. Bu şekilde  gebe kalan birçok vajinismus problemi yaşayan kadın vardır.

Vajinismus, kadının tedaviye  gelmesi  için cesaretini zorlukla topladığı bir sorundur. Bu haliyle  vajinismus  ‘’erteleme  hastalığı‘’ olarak da adlandırılır. Kadının tedaviye gelmemesi için hep bir bahanesi vardır. Halbuki  vajinismus  tedavisi  %100 olan bir sorundur. Tek gereken kadının kendine ve cinsel terapistine güvenmesidir. Tedavi olan vajinismus sorunu yaşayan tüm kadınlar kaybettikleri  zaman için üzüntü duyarlar. Tamamı  ‘’Keşke  daha önce tedaviye gelseydim’’ derler. Keşke dememek için tedavinizi ertelemeyin.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi genelde çok rahat ve basit bir süreç olup hastaya hastanın sıkıntılarına uygun şekilde yapılmaktadır. Vajinismus hastalarının en sıkıntılandığı süreçlerden bir tanesi tedavide ne ile karşılaşacakları, yapmaktan korktukları şeylerin onlardan istenip istenmeyeceğidir.

Özellikle muayene, parmak egzersizleri vajinismus hastalarının ilişkiden daha fazla kâbus haline gelmektedir. Vajinismus tedavisi, kişinin kaygı ve korkularını yönetebilme becerisini sağlıklı düşünebilmeyi gerçekleri görüp yaşayabilmesi üzerine kurulmuş bir süreçtir. Tedavi plânı hastanın kimlik ve kişilik yapısına göre düzenlenir. Kimi hastalar sadece bilgilendirme ile sorunlarını aşarken, kimi hastaların anne, baba ve çocukluk ilişkilerine kadar inmek gerekebilir. Bazı hastalarda ise davranışçı egzersizler ve telkin faydalı olmaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Vajinismus tedavisi ile %100 başarı sağlanmaktadır. Ama geriye kalan %10’luk oranın başarılı olamamasının arkasında çevre baskısı ve eş desteğinin olmaması yer almaktadır. Vajinismus tedavisinde sürece uyum sağlarsanız, hekiminiz ile koordineli olarak çalışırsanız probleminizi aşarsınız. Ancak arka plandaki kaygı ve endişeler maalesef ya doktora-terapiye gelmeyi engelliyor ya da süreç içerisinde özellikle başlangıç kısmında hastada boğulma ve daralma yaratabilmekte ve bu da terapiyi yarım bırakmalarına neden olabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Vajinismus tedavisi kişiye göre değişiklik gösterebilir. Vajinismus hastası olan kişi uzman doktor tarafından muayne edilip bir tedavi planlaması yapılmalıdır. Vajinismus tedavi fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Sorunu Çözülmezse Ne Olur?

1. Eşleri de oldukça anlayışlı ve kibar olanlar iki  ev arkadaşı gibi uzun yıllar yaşarlar.

2. Çift penis vajen birlikteliği olmaksızın sürtünme yoluyla sevişir ve orgazm olurlar. Hatta bu çiftlerin çocukları da olur ve doğumlarını sezaryen ile yaparlar. Bir kısım çiftler de tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olma yoluna giderler.

3. Bir süre eşiyle çözüm arayan erkekte zamanla cinsel problemler görülür. Sürtünme yoluyla sevişen çiftlerde biran önce bitirmek için erken boşalma, sonrasında da sertleşme (ereksiyon) problemleri, cinsel isteksizlik (libidoda azalma) başlar.

Vajinismus Hastaları Cinsel İlişkide Neler Yaşar?

Vajinismus cinsel ilişkinin hiç gerçekleşememesi veya cinsel ilişkinin ağrılı olması halidir. Vajinismus hastaları ön sevişmede sorun yaşamazlar ancak sıra cinsel birlikteliğe gelince kadın ya kendini geriye çeker ya da eşini ittirerek  engel olur. Bazı hastaların sadece vajeninde, bazı hastaların tüm vücudunda istemsiz kasılmalar olur. Erkek ve kadın vajendeki bu aşırı kasılmayı ‘’Bir duvar var burayı geçmek mümkün değil‘’ şekline ifade ederler.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Çoğu vajinismus hastası bu davranışı şiddetli acı çekme korkusu, kızlık zarının patlayacağı ve çok kanayacağı korkusu nedeniyle yaptığını ifade eder. Bir kısım vajinismus hastası da  aslında korkmadığını ancak niye böyle davrandığını bilmediğini ifade eder. Bu hastaların geçmişinde kendisinin de unuttuğu ve bilinçaltına ittiği bir yaşanmışlık vardır.  Vajinismus cinsel ilişki fobisi olduğu kadar bir panik atak tablosudur.

Panik atak hastalarında görülen kalp çarpıntısı, solunumun hızlanması, ölecek gibi hissetme kaygısı bu hastaların çoğunda gördüğümüz bir tablodur.  Bazen bu cinsel ilişki korkusu  öyle büyür ki kadının sadece düşünmesi bile vajen kasılmalarına neden olabilir. Her cinsel ilişkiye umutla başlayan kadın başarısız oldukça kendini eşine karşı suçlu hisseder. Eşler çoğunlukla kibar ve anlayışlıdır. Vajinismus sorunu yaşayan  kadına uyum sağlayan bir eş  de sorunun çözülmesinin gecikmesinde bir etkendir.

Tedavinin gecikmesi  zamanla ikincil problemleri  beraberinde getirir. Bunlar cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erken boşalma, geç boşalma gibi vajinismus tedavisi sonrası çözülmesi gereken problemlerdir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar en kısa sürede tedavi olmaları gerekir. Tedavinin 3 gün gibi kısa sürede gerçekleştiği vajinismusta hayatı ertelemeye değmez.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arama yap

+