Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Sıkılaştırma ve Vajinoplasti

Her geçen gün yaygınlaşan, vajina daraltma (vajina estetiği, genital estetik) ile kadınlar psikolojik kaygılarını düzeltmekte, özgüven tazeleyerek, cinsel hayatlarındaki mutsuzluklarını ortan kaldırıyor.

Normal doğum sırasında oluşan, vajinada istenmeyen bir takım doku düzeyindeki genişlemeler, esnemeler ve sarkmalar vajina yapısında kalıcı hasara neden olur. Bu durum giderek cinsel ilişki sırasında partnerların her ikisi için de problem yaratmaya başlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı, orgazm olamama, cinsel doyumda azalma, cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar. Bu durumdan dolayı kadının kendine olan güveni azalır, ilişkisi yıpranmaya başlar ve cinsel isteksizlik gelişir.

Eğer doğum sonrası sizin de benzer sıkıntılarınız geliştiyse, vajinal deformasyonunuz var ve bu durum ruhsal durumunuzu bozup cinsel hayatınızı etkiliyorsa, o zaman vajina estetiğinizi, labioplatinizi yada vajina daraltmanızı daha fazla ertelemeyin !

Son yıllarda cinsel hayatla vajina estetiği arasındaki bu ilişki, kadınların Ankara’da vajina daraltma, genital estetik operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır.

Genital bölgede normal doğumdan sonra gelişen esneme ve genişlemelere ek olarak skatris dediğimiz doğum dikiş izlerinin kötü iyileşme göstermesi, yapısal ve renk değişikliklerinin olması hem psikolojik bozukluklara yol açmakta hem de cinsel ilişkide ağrıya neden olmaktadır.

Bazı hastalarımızda labio minör denilen iç dudaklarda sarkma, uzama, genişleme, renk değişimi ve asimetrinin oluşması da, hem görsel olarak kötü bir görüntü oluşmasına hem de cinsel ilişkide penisin vajinal bölgeye temasına engel oluşturabilir. Yine bu durum da benzer şekilde ciddi özgüven eksikliklerine neden olabilir ve çiftlerin cinsel hayatına olumsuz etkiler yansıtabilir.

Genç yaşlarda bu sorunlarını görmezden gelen veya tedavinin olmadığını düşünen kadınların daha ileri yaşlarında, bu tabloya barsak sarkması, idrar torbasında sarkma ve rahim sarkması da eşlik edecektir. Genital organının görüntüsünden hoşnutsuz çoğu genç kız bu sorunlarını kimseyle paylaşamamakta ve cinsel birliktelikte başarısız olacağı kaygısıyla kendilerine güvenlerini kaybederek cinsel birlikteliği ve evlenmeyi ertelemektedir.

Genital estetik ameliyatlarının yaygınlaşması ile pek çoğu kadının gizli sorunlarına estetik çözümler sağlanarak özgüvenleri kazandırılmaktadır. Bu tip ameliyatlarla yalnızca görsel bozukluklar değil aynı zamanda işlevsel eksiklikler de düzeltilmekte ve hastaların hayat kaliteleri artırılırken, psikolojik bozuklukları ortadan kalkmaktadır.

Vajina Daraltma ameliyatları kaç çeşittir?

Vajina daraltma ameliyatlarını temelde iki grupta inceleyebiliriz. Birinci grup ameliyatlar için başvuran hastalar genelde genç yaşlardadır ve epizyotomi kesilerinin düzgün iyileşmemesine bağlı vajinal deformasyonları vardır. Genellikle cinsel ve estetik sorunları ön plandadır. İkinci grupta ise daha ileri yaşlarda, estetik kaygılardan çok idrar kaçırma, rahim ve barsak sarkması gibi işlevsel bozukluklarla başvuran hastalar vardır. Bu hastalar çoğu zaman problemlerini görmezden gelir ve doktora başvurmayı ertelerler çünkü bu durumlarını paylaşmaktan utanırlar. Büyük kısmının eşinin ve kendisinin cinsel sorunları vardır. Vajina bölgesi daraltılır, idrar torbası ve barsak sarkması da düzeltilir. (ön ve arka kolporafik onarım).

Lazerle Vajina daraltma (Vajinoplasti) ameliyatı nasıl yapılır?

Bu tip operasyonlarda genelde lokal anestezi tercih edilir. Hastanın tercihine göre genel anestezi de uygulanabilir. Ortalama 30-40 dakika sürer. Öncelikle lazerle tüm vajina yapısı boyunca lazer uygulaması yapılır. Epizyotomi bölgesinin etrafındaki kötü iyileşmeye bağlı renk ve şekil bozukluklarını içeren ‘skatris’ dokusu da düzeltilir. Genelde adet bitiminde operasyon planlanır ve operasyon sonrası kişisel hijyeni ile ilgili bilgiler verilir. Operasyon sonrası hastaların ortalama 3- 4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir. Vücudun tamamen emdiği dikişler uygulandığı için dikiş almaya gerek yoktur. Hastalarımız şehir dışından gelip rahatlıkla aynı gün geri dönüş yapabilirler.

Genital estetik ameliyatları size neler kazandıracak?

  •      Sosyal ortamlarda kendinizi daha rahat hissedeceksiniz, özgüveniniz artacak, yeni birliktelikleriniz için kaygı duymayacaksınız.
  •      Cinsel birliltelik sırasında yaşadığınız olumsuzluklardan kurtulacaksınız. Vajinanınızın yeniden sıkılaşması ve normal boyutlara gelmesi ile eşiniz ve sizin cinsel hazzınız ve isteğiniz artacak. Daha mutlu bir cinsel hayatınız olacak.
  •      Vajinadan ses gelmesi sorununuz son bulacak. Bu nedenden dolayı eşinizden utanmayacaksınız, cinsel birliktelikde konsantrasyonunuz artacak.
  •      Dar pantolon, tayt, bikini ve mayo giydiğinizde daha rahat olacaksınız. Sık sık çamaşırınızı düzeltmek ve değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.
  •      Her türlü tedavi ve önleme karşın başedemediğiniz vajinit, vajinal akıntı tablosundan kurtulacaksınız. Genital bölgeniz artık kuru kalacak.
  •      Cinsel organınızdan utanmayacak, ayna karşısında kendinizi beğenecek ve rahatlıkla aynaya bakabileceksiniz. Saplantı haline getirdiğiniz bu probleminizden kurtulacaksınız.
  •      Cinsel birlikteliğin başında penisin vajinaya penetrasyonunda labiumların engeli ortadan kalkacak. Kolayca cinsel birliktelik yaşayacaksınız.

Genital estetik ameliyatı için doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Genital organınızda yaşadığınız şikayetlerinizin hem cinsel boyutunun olması hem de en yakınınızla bile paylaşmakta zorluk çekmeniz nedeniyle oldukça gizli ve özeldir. Bu konuyu paylaşacağınız doktorunuza güvenmeniz çok önemlidir.

Vajinoplasti doktorunuzun bilimsel kimliği, konuyla ilgili cerrahi tecrübesi, eğer varsa yurtdışı önemli merkezlerdeki klinik deneyimleri, ulusal ve uluslararası alanlardaki çalışmaları ile ilgili de bilgi sahibi olmalısınız.

Genital estetik operasyonlar özel deneyim ve bilgi gerektiren spesifik operasyonlardır. Bu operasyonların yeterli donanımı olmayan doktorlar tarafından uygulanması durumunda, hastaların konuyla ilgili mutsuzlukları daha da derinleşebilir ve hayal kırıklıkları yaşanabilir.

Doktorunuzun daha önceki operasyonlara ait hastalarının operasyon öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmenizi öneririz. Uygun doktor seçiminin yanı sıra kliniğin sterilizasyon ve hijyenik kurallara uyması ve cerrahi teknik donanıma sahip olması gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer bir süredir genital organınızla ilgili sıkıntılarınız var ve bunu paylaşmaktan çekiniyorsanız, rahatlıkla bize ulaşıp daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Genç yaşlarda cinsel sorunlar ve estetik kaygılarla gelen hastalarımız, ileri yaşlarda rahim sarkması, idrar torbasında sarkma, barsak sarkması, idrarı tutamama hatta rahmin tamamen dışarı çıkması gibi işlevsel bozukluklarla başvurmak zorunda kalırlar.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arama yap

+