Labioplasti, İç Dudak Estetiği

Labiumların yani genital bölge iç dudakların normal görüntüsünden daha büyük ve sarkık olması en sık rastladığımız genital estetik problemlerinden biridir.

Labioplasti nedir?

Labium minus (iç dudak) genital bölgede vajinanın hemen giriş kısmında ve onun hemen dış kısmında yer alan labium majusların (dış dudak) normalden daha büyük veya sarkık olması durumunda düzeltilmesi operasyonuna labioplasti denir.

Çoğu zaman sol ve sağ labium minus ve majuslar arasında asimetri de olabilir. Labioplasti ameliyatı ile her iki labium eşit büyüklüğe ve görünüme kavuşturulabilir. İç dudakların normalde olması gereken anatomik görüntüsü iç dudakların içinde kalacak şekilde olmasıdır. Labioplasti ameliyatı ile bu problem çözülmektedir. Uzun ve sarkık olması ve hastalarımız tarafından ‘Fil Kulağı’ gibi tarif edilen görüntüde olması normal değildir.

Hem görsel ve hem de estetik endişelerle, kadın hastalarımızın ankara’da en fazla başvurduğu, vajina estetiği ameliyatı, labioplasti olsa da gerçek anlamda labiumlarda işlevsel olarak da eksiklikler olmaktadır. Normalden uzun, sarkık ve iri labiumların olması hastalarımızda özellikle genç yaş grubu hastalarımızda ciddi psikolojik bozuklukluklara ve özgüven eksikliğine neden olmaktadır.

Dış genital organlarına bakmaya bile çekindikleri ve sırf bu yüzden cinsel birliktelik yaşayamayacakları düşüncelerine bile tanık oluyoruz. Ya da genital bölgedeki kötü ve koyu renkli görüntünün hiçbir cinsellik yaşamasa bile partnerinda daha önce pekçok deneyim yaşamış imajından çekinmektedirler. Bunun yanında dar kot ve çamaşırlarında iç dudakların çok rahatsızlık vermesi sosyal ortamlarda, spor ve günlük aktivitelerde de kendilerini kötü hissetmelerine yol açmaktadır. Bu hastalarımızın mayo, bikini, tayt ve dar giysilerden uzak durduklarına tanık oluyoruz.

Genital vajina kısımda normalden daha uzun labiumların olması sürekli nemli bir ortam oluşmasına ve kronikleşen geçmeyen vajinal enfeksiyonlara veya Bartholin bezinin abseleşmesine zemin hazırlamaktadır. Tabi bir de cinselliğin kötü etkilenmesi, kadının eşine karşı kendisinin kötü hissetmesi en fazla rastladığımız başvuru nedenlerinden biri. Hastalarımızda olması gerektiğinden fazla daha büyük ve sarkık vajina labiumların olması, cinsel birliktelik sırasında penis girişine engel oluşturmakta ve ağrılı ilişki nedenlerinden birine yol açmaktadır.

Bu ve bunun gibi vajina estetiği, labioplasti, vajina daraltma, genital estetik gibi sorunlarla Ankara’da ki kliniğimize başvuran hastalarımıza uyguladığımız Labioplasti yani iç dudakların düzeltilmesi (genital estetik) operasyonu ile hastalarımızda çok yüksek oranda memnuniyet oranına ulaşmaktayız. Operasyondan sonrası görüşmeye devam ettiğimiz hastalarımız sosyal ortamlarda kendilerini daha rahat hissettiklerini, özgüvenlerininin arttığını ve cinsel hayatlarındaki olumsuzluklardan kurtulduklarını ifade etmektedirler.

Neden Labiumlarda şekilsel bozukluklar gelişir?

Ergenlik döneminden sonra artan hormonal aktiviteye bağlı olarak labiumlarda görüntüsel değişiklikler oluşmaktadır. Temelde bu nedenden dolayı iç dudaklar sarkık, uzun ve kıvrık bir hale gelebilmektedir. Oluşan nemli ortamlar da kronikleşen vajinal enfeksiyonlara ve renk ve şekilsel değişimlere neden olmaktadır. Asimetrik iç dudaklar da yine ergenlik döneminden sonra sıkça oluşur ama doğuşdan itibaren gelişme riski de oldukça yüksektir. Labioplasti ameliyatı video ile ilgili çeşitli videolarımızı izleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Labioplasti operasyonu nasıl yapılır? Operasyon sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Labioplasti operasyonu ortalama 45 dakika sürer. Hastalarımız tarafından genelde lokal anestezi tercih edilir ve sıkılıkla lokal anestezi ile uygulanır. Ancak genel anestezi de uygulanabilir. Çok riskli olmayan bir operasyondur. Son derece steril bir ortamda ve hastalarımızla sohbet ederken uygulanmaktadır. Sıklıkla hastalarımızın adetli olmadığı bir dönemde adet bitimi veya en az adetlerine bir hafta kalana kadar bir süre içinde uygulanabilir. Böylece operasyon sonrası yara iyileşmesi için kuru ve hijyenik bir ortam sağlanmış olur. Operasyondan hemen sonra hastalarımız günlük aktivitelerine ve iş tempolarına geri dönerler. Operasyon sonrası ilk 2 gün duş almamaları ve sonraki 10 gün hep ayakda duş almaları istenir. Hastalara kişisel hijyenleri tarif edilir, operasyon sonrası 3-4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Labioplasti operasyonundan sonra dikiş alınır mı?

Labioplasti operasyonunda kullanılan dikiş ürünleri vücut tarafından tamamen emilebilme özelliğindedir ve operasyon sonrası dikiş alınmaz. Operasyondan sonra yara iyileşmesinin tamamlanması ile bu bölgede kesinlikle iz kalmaz. Dikişlerin alınması için tekrar doktora başvurulması veya kontrole gelinmesine gerek yoktur.

Kliteroplasti operasyonu Labioplasti ile eş zamanlı mı yapılmalıdır?

Hastalarımızda gözlemlediğimiz iç dudakların görüntüsel bozukluklarına çoğu zaman klitoris bölgesinin de normalden daha iri ve katlantılı deri kıvrımları da eşlik etmektedir. Bundan dolayı çoğu hastalarımızda labioplasti ameliyatı ile birlikte kliteroplasti operasyonu da uygulanmaktadır. Labioplasti operasyonunda öncelikle hastaların istekleri doğrultusunda labiumlara şekil verilir. Çoğu zaman hastalar iç dudakların tamamen çıkarılmasını veya dışardan bakınca dış dudakların içinde kalacak şekilde görünmemesini tercih etmektedirler. Bu aşamada hastalarımızın isteklerinin yanı sıra labiumların normal anatomik yapısı için olması gereken en uygun şekil verilir.

Labioplasti ve Kliteroplasti operasyonlarından sonra cinsel haz etkilenir mi?

Hem labiumların hem de klitoris bölgesindeki gereksiz doku katlantılarının alınması ile bu bölgenin daha duyarlı hale getirilir ve cinsel hazzın daha yoğun yaşanmasını sağlar. Ayrıca hastalarımızın hemen hepsi dış genital organlarındaki görüntüsel değişimle birlikte özgüvenlerinin arttığını ve cinsel mutluluklarına kavuştuklarını ifade etmektedirler.

Bakire olanlarda Labioplasti uygulanabilir mi? Labioplasti operasyon sırasında bekaretleri bozulur mu?

Bu tip operasyonlar kızlık zarına asla zarar vermez çünkü kızlık zarı operasyon bölgesinden 3-4 cm daha içerdedir. On sekiz yaşını tamamlamış ergenlerde ve bakirelerde de rahatlıkla uygulanabilir.

Labioplasti operasyonu uygulanan hastalar daha sonra normal doğum yapabilir mi?

Ankara’da Labioplasti ameliyatı olmayı planlayan hastalar sıklıkla bu sorunun cevabını merak ederler. Labioplasti operasyonu sonradan normal doğum için engel oluşturmaz. Uygulanan dikişler vücut tarafından emilir ve iz kalmaz. Labioplasti sonrası siz ifade etmediğiniz sürece hiçbir doktor labioplasti ameliyatı yaptırdığınızı anlamayacaktır. Tabi ki partnerınız da aynı şekilde anlaması mümkün değildir çünkü tamamen izi olmayan nerdeyse ‘anadan doğma’ bir görüntü oluşacaktır.

Labioplasti operasyonu ile aynı zamanda vajina daraltma ameliyatı da olabilir mi?

Hem labioplasti ameliyatı hem de vajina daraltma ameliyatının aynı zamanda yapılması çoğu hastamız tarafından tercih edilmektedir. Böylece operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken uygulamalar açısından ortak bir dönemden geçilerek daha sonraki memnuniyet süreçlerine en kısa zamanda ulaşabiliyorlar.

Labioplasti operasyonun fiyatı nedir? Ankara’da Labioplasti ameliyatının ücreti nedir?

Labioplasti fiyatları ameliyatı yapan klinikler uygulanan anestezi şekline, iç dudakların yapısına, genişliğine, uzunluğuna eşlik eden ek operasyonların varlığına göre farklı ücretler talep edebilirler. Labioplasti ücreti kullanılan ürünlerin emilebilir olup olmaması ile de yakın ilişkilidir.

Labioplasti operasyonunu için doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Labiumların anatomik yapıları nedeniyle labioplasti operasyonları özel deneyim ve bilgi gerektiren spesifik operasyonlardır. Operasyon sonrası ödem, hematom ve enfeksiyon riski nedeniyle dokulara en az travma ile cerrahi uygulanmalıdır. Vajinoplasti bu operasyonların yeterli donanımı olmayan doktorlar tarafından uygunlanması durumunda, hastaların konuyla ilgili mutsuzlukları daha da derinleşebilir ve hayal kırıklıkları yaşanabilir.

Labioplasti operasyonu için uygun klinik ve jinekolog seçiminde, operasyonu yapacak jinekologunuzun bilimsel kimliği, konuyla ilgili tecrübesi ve becerisinin yanı sıra eğer varsa yurtdışı önemli merkezlerdeki klinik deneyimleri, ulusal ve uluslararası alanlardaki çalışmaları ile ilgili de bilgi sahibi olmalısınız. Doktorunuzun daha önceki operasyonlara ait hastalarının operasyon öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmenizi öneririz. Uygun doktor seçiminin yanı sıra kliniğin sterilizasyon ve hijyenik kurallara uyması ve cerrahi teknik donanıma sahip olması gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arama yap

+