Kızlık Zarı Dikimi

Balıkesir Kızlık zarı dikimi operasyonları veya tıbben kullanılan ismi ile hymenoplasty ameliyatları bütün dünya genelinde yer alan genital estetik ameliyatlar içerisinde yer almaktadır.

İki ayrı tekniği vardır:

 • Flep yöntemi ile
 • Mikrocerrahi ile

Kızlık zarı diktirme, onarımı, tamiri uygun cerrahi tekniklerde ve tecrübeli jinekolog doktorlar tarafından yapılırsa başarı şansı oldukça fazladır ve ameliyat sonrası riskleri oldukça azdır.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı nasıl yırtılır, kızlığı diktirme kolay mıdır, zar dikimi zor bir işlem midir, bekaret onarımı bütün jinekolog doktorlar tarafından yapılır mı” gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Yine genital bölgeye alınan darbeler ve mastürbasyon sırasında aşırıya kaçılması durumlarında da kızlık zarı zarar görebilir.

Ayrıca istenmedik şekilde küçüklükte veya genç kızlıkta yaşanılan taciz ve tecavüzler sonucunda da kızlık zarı yırtılabilmektedir.

Tüm bu durumlarda kızlık zarı diktirme yani “bekaret tamiri” (bekaret onarımı) yapılabilir. Bu tür ameliyatların kişilerin psikolojileri üzerinde de pozitif etkileri bulunmaktadır. Nitekim pek çok genç kız bakire olmadıklarından ötürü evlenmeyi asla düşünememekte, hatta sağlıklı flört arkadaşlıkları kurmaktan bile çekinmektedir.

Kızlık zarı latince’de “hymen (himen)” olarak geçmektedir.  Kızlık zarı diktirme işlemine de “himenoplasti (hymenoplasty)” ya da”hymenorraphy” operasyonu isimleri verilmektedir.

Kızlık zarı “esnek” yapıda olan kişilerde de kızlık zarı dikilmesi işlemi yapılabilir mi?

Evet. Halk arasında kızlık zarı “esnek” olan durumlarda yani kızlık zarının ince kenarlı ve girişe müsait olması durumunda dahi yapılan ameliyatlar sonucunda, ilk ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir. Bazı kişilerde kızlık zarı geride olarak tabir edilen bir durumdur.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi nedir? Kızlık zarı dikimi öncesi ve sonrası

Kızlık zarının yırtılan kenarları kesilerek yeniden bir araya getirilebilir. Buna mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi adı verilmektedir. Bu yöntemle de kızlık zarı kalıcı olarak onarılmaktadır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi flep yöntemine göre daha üstündür ve daha başarılıdır. Ancak bu konuda tecrübe gerektirir.

Kızlık zarı dikimi kesin ve gerantili çözüm ameliyatı yapan hekimin mikrocerrahi becerisi ile paralel seyretmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı ile ilgili tereddüt yaşayan ve kızlık zarına dayalı fizyolojik problemi olan kadınlar kontrol amaçlı olarak kızlık zarı muayenesine gitmektedirler. Kızlık zarı, kişinin ayna veya başka aletler yardımıyla görebileceği bir konumda değildir. Görülse dahi, görüntüye göre çıkarımları yalnızca kadın doğum doktorları yapabilmektedir.

Kızlık zarı; konum itibariyle vajina girişinin birkaç santimetre ileride bulunmasından ötürü, toplumsal olarak bekareti simgelemektedir. Bekaret, daha önce cinsel ilişkiye girmemiş kadınların sahip olduğu sosyal bir olgudur. Özellikle toplumumuzun bazı kesimlerinde bu olgunun yeri büyüktür ve bir kadın evlenene kadar bekaretini korumak zorundadır. Kızlık zarı, yalnızca evlenilen erkek tarafından bozulmalıdır. Yoksa kadının üzerinde baskı ve şiddete yönelik birçok olumsuz durumlar sergilenir. Aslında kızlık zarının yapısı her kadında farklı şekillerde bulunduğu için bu kriter belirleyici bir şey değildir. Esnek yapılı kızlık zarına sahip olan kişilerin zarları yırtılmadığı için, cinsel ilişki sonrasında dahi bütünlüğünü koruyabilir. Durumun tam tersi de söz konusu da olabilmekte, yapısı hassas olan kadınlar almış oldukları bir darbe sonrasında bile kızlık zarını kaybedebilmektedir. Ayrıca dünyaya gelen her 1000 kız bebekten 1’inde kızlık zarı hiç oluşmamış olabilir. Bu bilgilerden çıkarım yaparak; kızlık zarının kişinin cinsel geçmişinin belirli olmasında yanıltıcı payı olduğunu söylemek mümkündür.

 

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kadının sırt üstü bir şekilde uzanması gereklidir. Muayene esnasında kadının adet döneminde olmasının önemi olmasa da, adet dışı bir zamanda yapılması daha kolay olacaktır. Doktor vajinada bulunan iç ve dış dudakları iki yana doğru çekerek kızlık zarını görüntüleyebilir. Özellikle ilk defa jinekolojik muayene olacak birinin endişeli davranması çok doğaldır. Fakat bu işlem birkaç saniye içerisinde tamamlanır ve ağrı ya da acı hissi duyulmamaktadır. Muayene esnasında kızlık zarının bütünlüğü, üzerindeki deliğin durumu incelenebilir. Bazı kişiler bu esnada kızlık zarına bir zararın geleceğinden şüphe duysa da, bu işlemin kızlık zarı üzerinde hiçbir zararı yoktur. Bir uzman, eğer kızlık zarı yeni bozulmuşsa bunu anlayabilmektedir. Fakat üzerinden 1 haftadan fazla süre geçmişse ne zaman bozulduğu hakkında fikir yürütülemez.

Eğer başka bir sebepten ötürü kadın doğum uzmanına başvurmuşsanız, muayeneden önce bakire olup olmadığınızı belirtmekte fayda vardır. Dikkatli olunmadan alttan yapılan işlemler sonucunda kızlık zarına zarar gelme ihtimali bulunmaktadır.

Kızlık zarı muayenesi neden yapılmaktadır?

Kızlık zarı muayenesi için başvuran hastaların birden çok sebebi olabilmektedir. En bilindikleri ise şöyledir:

 • Şiddetli bir düşme sonrası kızlık zarına zarar gelip gelmediği
 • Sürtünme yoluyla ilişki sonrası bekaretinin durumu
 • Mastürbasyon yaparken dikkatli davranılmamış olması
 • Girilen cinsel ilişki sonrası kan gelmemesi
 • Kızlık zarının tamamen kapalı veya küçük delikli olması
 • Vajinismus teşhisi için kızlık zarının kenarlarının ve yapısının incelenmesi
 • Taciz, tecavüz gibi adli vakaların sonucunun teşhisi

Kadın istemediği halde ailesi, eşi, erkek arkadaşı tarafından kızlık zarı muayenesine zorlanması kanunen yasaktır. Bir kişi ancak kendi isteği dahilinde böyle bir muayeneden geçebilmektedir. Ayrıca hiçbir kurumun veya kişinin sizden kızlık zarının bütünlüğüne dair bir rapor istemesi de yasal olmamakla birlikte, aynı zamanda etik dışı bir davranıştır. Bu türden bir istek hem kadının aşağılanmasına, hem de psikolojik olarak etkilenmesine neden olacaktır.

Eğer kadın kendi isteğiyle kızlık zarı raporu almak istiyorsa bu rapor yalnızca adli doktorların gerçekleştirmiş oldu kızlık zarı muayenesi sonucunda verilebilmektedir. Diğer herhangi bir kurumun bu tür bir rapor verme yetkisi bulunmamaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi için bilmeniz gerekenler

Öncelikle herhangi bir nedenden dolayı kızlık zarınız yırtılmışsa, çözüm için araştırma yapmalısınız. Kızlık zarı dikimi yapan yerler hakkında araştırma yapmak ve bilgi edinmek başlangıç için önemlidir.

Kızlık zarı vajina dışından 1-1,5 cm içeride olan dokunun adıdır. Dışarıdan bakıldığında fark edilmeyecek kadar içeridedir. Vajinadan gelen çeşitli kan akışlarından dolayı da zar dokusunun yırtılıp yırtılmadığı anlaşılamayabilir. Genel olarak hafif bir ağrı ya da sancı hissettiğinizde derhal uzman bir jinekolog ya da kadın doğum uzmanından yardım almalısınız.

Kızlık zarının yırtılma durumu birçok kişi için bilinmesi imkansız bir hal alabilir. Kızlık zarı yapısının her kadında farklı olması da durumu daha da zorlaştırmaktadır.

Kızlık zarı dikimi durumundan önce düzenli olarak muayene olun

Genç kızlarda özellikle ergenlik döneminden itibaren her ay düzenli olarak muayene olunması, sadece kızlık zarı durumunu öğrenmek için değil, kadın hastalıklarının da anlaşılması ve erken teşhis edilmesi bakımından önemlidir. Kızlık zarı dikimi basit bir muayeneden sonra kolaylıkla yapılabilir.

Kendiniz için iyi bir doktor belirlemeniz ve sürekli olarak aynı doktora gitmeniz yararlı olacaktır.

Kızlık zarı yapısı hakkında bilgi sahibi olun…

Kızlık zarı yapısı hakkında da bilgi sahibi olmanız birçok durumda kolaylık sağlayacaktır. Kızlık zarı dikimi yapan yerler, nasıl yapıldığı, ne kadar sürdüğü hakkında bilgi sahibi olursanız, kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Sahte ürünlerden ve uygulamalardan uzak durun

Piyasada satılan ve alternatif olarak sunulan ürünlerden uzak durmanız gerekiyor. Unutulmamalıdır ki kızlık zarı yırtılmalarının tek çözümü dikim ya da onarım işlemidir. Bu da kısa süren operasyonlar ile yapılır. Yapay kızlık zarı ya da bekaret hapları, yüksek oranda vücuda zarar veren ve sonuç alınması şüpheli olan ürünlerdendir. Bekaret hapları kılcal damarları genişleten bir yapıya sahiptir. Bilindiği üzere vajina içinde çok miktarda kılcal damar bulunur. Ancak aynı şekilde beyinde ve göz çevresinde de çok miktarda kılcal damar bulunur.

Bekaret hapları ise bu damarları genişleterek kanama oluşmasına neden olur. Bu yüzden beyin kanaması ya da körlük gibi riskleri bulunur.

Kızlık zarı dikimi aslında yapılan kişi için basittir. Ancak mikrocerrahi bir işlem olduğundan dolayı tecrübeli hekimler tarafından yapılması gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi yöntemleri

Dünyada ve ülkemizde kızlık zarı dikimi operasyonları iki şekilde yapılır. Geçici kızlık zarı dikimi genel olarak evliliğe çok az bir zaman kala yapılır ve tercih edilir. Bir diğer yöntem ise kalıcı kızlık zarı dikimidir.

Geçici kızlık zarı dikiminde kişinin kendi dokusu kullanılır. Genel olarak zarın yırtılmasından 72 saat sonrasına kadar kişinin zar dokusu onarım için kullanılabilir. Bu süre zarfından sonra ise onarım değil de dikim söz konusudur. Geçici kızlık zarı operasyonları genel olarak lokal anestezi altında yapılır. Ancak bazı kişilerde operasyon korkusu olduğundan dolayı genel anestezi altında da yapılabilir. Ancak kişinin genel anesteziye engel bir durumunun olmaması gerekir.

Kızlık zarı dikimi yöntemlerinde kalıcı kızlık zarı

Kalıcı kızlık zarı genel olarak uzun vadede evlilik planı yapanların tercih ettiği yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi Flep yöntemi ile yapılır. Daha doğrusu en etkili ve en çok tercih edilen yöntem budur.

Flep yöntemi ile kişinin vajina duvarından alınan dokular kullanılır. Daha doğrusu Flep vajina duvarındaki dokunun adıdır. Vajina duvarında bir ya da birkaç yerden kaldırılan doku zarın olduğu yerdeki delik kısmında birleştirilir. Böylelikle işlem tamamlanmış olur. Kalıcı yöntemde daha önceden bulunan zar dokusunun durumunun hiçbir önemi yoktur. Doğum yapılmış olmasının ya da daha öncesinden kürtaj yapılmış olmasının da bir önemi yoktur. Uzun yıllardan sonra bile sağlıklı bir şekilde kanama sağlanabilir.

Kalıcı ve geçici kızlık zarı dikiminde yöntem farklılıkları vardır. Ancak her iki yöntemde de sağlıklı bir şekilde kızlık zarı dikimi gerçekleştirilir.

Her iki yöntemden sonra kişi günlük işlerine devam edebilir. Eğer operasyonlar genel anestezi altında yapılmışsa bir gün boyunca dinlenilmesi tavsiye edilir. Ayrıca operasyonlardan sonra bir hafta boyunca hijyenik ped kullanılması da önerilir. Operasyonlardan sonra enfeksiyon ve ağrı durumlarına karşı ise doktor tarafından antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. Düzenli olarak kullanıldığında herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.

Kızlık zarı dikiminde kullanılan yöntemlerin bilinmesi ve bu yöntemlerden birisinin tercih edilmesi operasyonu yaptıracak kişinin kolay karar vermesini sağlayacaktır. Operasyon yapılan yerin de önemi vardır.

Kızlık zarı hassas bir konu olduğundan dolayı dikim yapılacak yerin de nitelikli olması gerekir.

Kızlık zarı, vajinal açıklığı çizen bir doku parçasıdır. Her boyutta olabilen bir açıklık vardır – ince veya kalın olabilir. Bu alanda bir açılma olmalıdır – yoksa menstrüel kan dışarı çıkamaz ve bir açılma yaratılması gerekir. Kızlık zarı çeşitli sebeplerle hasar alabilir ve yırtılabilir. Bu aşamada meydana gelebilecek sebepler ise; darbe, cinsel ilişki, vajinaya nesne girmesi gibi sebepler kızlık zarında yırtılmaya sebep olabilir. Kızlık zarı Balıkesir ise bu aşamada en çok araştırılan faktörlerdendir. Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır ya da Ankara’da kızlık zarı dikimi için güvenilir merkezler araştırılmaktadır.

Bir kızlık zarının büyüklüğü ve şekli farklı açılışı ile bir kadının vajinasını çevreleyen bir zardır. Kızlık zarı, doğumdan beri kadının vücudunda bulunur, ancak doğal olarak ergenlik ve normal vajinal akıntılarla kademeli olarak aşınırlar.

Kızlık zarının dört şekli vardır:

– Normal kızlık zarı: Kadınlar arasında kısmen vajinayı kaplayan yarım aya ait en yaygın kızlık zarı türü budur.

– Mikroperforat kızlık zarı: Kızlık zarı tüm vajinayı yalnızca küçük bir açıklıkla kaplar.

– Septate kızlık zarları: Birinin yerine iki açıklık bulunduğu kızlık zarının türü.

– Hıfzıssıhha küfür: Bu, kızlık zarının tüm vajinal alanı açıklıkları kaplamadığı haldedir. Bu tip, genellikle karın ağrısına yol açtığı için erken yaşta tespit edilir ve genellikle bir cerrahi tedavi gerektirir. Cinsiyeti gereği, menstrual kan o kadar da ağrıyan dışarı akamaz, bu yüzden bu vakanın tıbbi muayeneye ihtiyacı vardır.

Kızlık zarı Balıkesir

İnsanlar genellikle kızlık zararlılarının ilk kez seks yaparken kızlık zarının kısmi mestedilmesine atıfta bulunurlar, ancak burada bir şeyler açıklığa kavuşturalım. Kızlık zarı elastik bir özelliğe sahiptir ve elastikiyetleri bir kadından diğerine değişir; bu da kırılma işleminin de farklı olduğu anlamına gelir. Ayrıca, ilk cinsel ilişkide kızlık zarı yüksekliği, doğasına ve eğer başka faktörlerden ötürü yıpranmışsa değişebilir. Kızlık zarının  ortalama veya düşük elastikiyeti varsa, bir kısmı cinsel yolla yırtılabilir ve kanamalara neden olur. Yaşları, agresif hareketleri ya da sporu (jimnastik, binicilik, vücudunuzun alt kısmını hedef alan aşırı düşmeler vb.) Çok kırılgan olan çok basit yıpranmalar vardır. Son derece elastik olan bir kızlık zarının türü de var. Bu tip, açılma ihtimaline karşı seks yaparken uzamadan gerilebilir. Açılma küçük ise, kısırlaştırmanın bir kısmını kaldırmak için küçük bir ameliyat olmadıkça cinsel ilişkiye girilemez demektir.

Bu, en yaygın yanlış anlamalardan biridir. Bir kadın birkaç nedenden dolayı ilk cinsel ilişkide kanaması olabilir:

 1. Penetrasyon sırasında yeterince uyarılan ve yağlanmazsa, kanamaya yol açan bir kadının vulvasının dokusuna yırtılmaya ve aşınmaya neden olur.
 2. Erkek seks sırasında çok pürüzlü olduğunda, bu da bir kadının vulvasında dokunun yırtılmasına neden olur.
 3. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların kanamaya neden olabileceği tıbbi enfeksiyonlardan dolayı.
 4. Kızlık zarının yırtılmasından dolayı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arama yap

+